Kategorie
Pożyczanie

Pożyczki przez Internet – dlaczego Polacy je uwielbiają?

kobieta pokazuje mężczyźnie tablet
Pożyczki przez Internet z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Nie wszyscy jednak nadal wiemy jakimi rządzą się prawami i czy proces takiej pożyczki jest bezpieczny. Nie mamy zaufania do firm, które nie są bankami a jedynie do miana takiego mogą pretendować – parabanków. Coraz częściej jednak skuszeni jesteśmy pozytywnymi stronami szybkich pożyczek przez Internet i ulegamy ogólnej reklamie.

Pożyczki przez Internet – krótkie przypomnienie

Pożyczką przez Internet nazywamy każdą pożyczkę, której cały proces – od złożenia podania do płatności ratalnych – przeprowadzany jest za pośrednictwem sieci. Typowymi znakami „rozpoznawczymi” takich pożyczek jest:

 • Ogólnodostępność
 • Bardzo szybki proces weryfikacji podań
 • Oszczędzanie na czasie
 • Pożyczka dla każdego
 • Pożyczka na dowód
 • Bez dokumentów, bez poświadczeń
 • Małe sumy pożyczki i krótkie okresy kredytowania

Jak widać, wszystkie z powyższych cech są cechami pozytywnymi. Jest jednak jedna główna wada pożyczek przez Internet, która szalę ich przesuwa na negatywną stronę – wysokość oprocentowania. Pożyczki przez Internet z reguły są wysoko oprocentowane i parabanki pobierają od nich znaczną prowizję.

Dlaczego pożyczki przez Internet są tak popularne?

Pożyczki takie są popularne głównie z tego względu, że każdy ma szansę taką pożyczkę otrzymać. Istnieją firmy proponujące pożyczki przez Internet bez BIK, więc nawet osoby z zadłużeniem lub „niejasną” historią kredytową również mają szansę na taką pożyczkę. Z drugiej strony ludzi przyciąga szybkość takiej pożyczki i brak przymusowych formalności. Według ostatnich badań, coraz więcej Polaków zaciąga też takie szybkie pożyczki na święta – chociaż większość z nas nadal deklaruje, że za spędzanie radosnych świąt płacimy z własnej kieszeni przy pomocy oszczędności. Statystyki jednak nie kłamią – najwięcej kredytów zaciąganych jest właśnie w tym kwartale roku – ostatnim.
Badania prowadzone przez firmę Deloitte z zeszłego roku pozwalają na wyciągnięcie następujących wniosku:

 • Przeciętna rodzina postanawiała wydać na święta około 1 280 zł

Natomiast z następnych badań TNS OBOP dowiadujemy się, że:

 • Łącznie Polacy wydali na święta 23 mld zł

Typowa szybka pożyczka przez Internet wynosi do 2 000 zł – takie maksymalnie sumy najczęściej pożyczają wiodące na rynku firmy pozabankowe. Widać więc wyraźnie, że świąteczne „1 280 zł” zawiera się w tej kwocie i z pewnością wielu z nas pożyczki takie w tym okresie roku zawiera właśnie na święta. Co jest całkiem racjonalne – mamy wtedy o wiele więcej zmartwień na głowie i obowiązków, więc szybka pożyczka przez Internet oszczędza nasz czas, a pieniądze znajdują się na naszym koncie czasem już w tym samym dniu, w którym wnioskowaliśmy o pożyczkę.
Pożyczki przez Internet mogą być również wydane na cele typowo użyteczne: zakup nowego telewizora, kuchenki czy lodówki, która uległa awarii i należy ją szybko wymienić. Z drugiej strony też może to być sposób na spłacenie pomniejszych długów zaciągniętych u znajomych i rodziny.
Firmy pożyczkowe reklamują takie pożyczki również jako możliwość zdobycia szybkich pieniędzy na idealne, wymarzone wakacje. I tu również nie sposób się nie zgodzić – ceny typowe, z tej niższej i średniej półki w biurach podróży oscylują wokół sumy 2 000 zł.

Czy pożyczki przez Internet są bezpieczne?

To jedno z głównych i pierwszych pytań, jakie zadają sobie osoby myślące o szybkiej pożyczce przez Internet. Jest to również wiodące pytanie użytkowników sieci próbujących znaleźć idealną firmę pozabankową – Polacy zawsze zastanawiają się nad tym czy firma X jest firmą bezpieczną. Z całkowita pewnością można powiedzieć, że pożyczki przez Internet są bezpieczne. Należy oczywiście jednak uprzednio zbadać opinie o firmie, która skusi nas swoją reklamą oraz uważnie przeczytać umowę. Szczególnie ważny jest ten drugi podpunkt, ponieważ zdecydowana większość z nas umów nie czyta w ogóle, chociaż według jednego z badań 43% Polaków deklaruje, że to robi. Jednak nadal co piąty z nas umowy w ogóle nie czyta lub przegląda ją pobieżnie.
W przypadku pożyczki jest niezwykle ważne aby od początku do końca przeczytać umowę i zapoznać się przede wszystkim z informacjami o:

 • Warunkach spłaty pożyczki
 • Okresie spłaty pożyczki
 • Wysokości oprocentowania
 • Wysokości prowizji

Po zapoznaniu się z umową i stwierdzeniu, że wszystko jest tak, jak sami to wybraliśmy możemy być pewni jednego – jest to transakcja bezpieczna.
Zapraszamy Państwa do dyskusji w komentarzach: jaki jest najczęstszy cel dla którego Polacy pobierają pożyczki przez Internet?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *