Kilka ważnych szczegółów o kredytach

W dzisiejszych czasach kredyty są nieuniknione. Mało kogo stać na zakup domu czy samochodu bez zaciągnięcia się w banku bądź innej instytucji finansowej. Jak można scharakteryzować kredyt?

boy

Jest to pożyczka, którą firma oferująca usługi pożyczkowe daje klientowi na podstawie umowy i wyraźnie określonych w niej warunkach. Co ważne, kredyty pobiera się na określony czas oraz na właściwy procent. Wysokość stopy procentowej zależy od kredytodawcy. Najpopularniejszą instytucją świadczącą usługi pożyczkowe są banki, dla których kredyty stanowią główne źródło przychodu. Pobierający kredyt jest zobowiązany do wyrównania pobranej kwoty zgodnie z ustalonym systemem ratalnym. Pożyczkobiorcami mogą być zarówno osoby prawne, fizyczne i podmioty gospodarcze, które nie posiadają osobowości prawnej. Wybór optymalnego kredytu może być korzystny zarówno dla interesanta, jak i pożyczkodawcy. Warto szukać najlepszej oferty.

Jakie zadania spełniają kredyty? Po pierwsze funkcję emisyjną, wprowadzając do obiegu gotówkę wraz z każdorazowym udzieleniem pożyczki. Zaś pokrycie rat przez interesanta jest wycofaniem ich z obiegu. Po drugie kredyty realizują funkcję stymulacyjną, która mówi o wykorzystaniu instrumentów polityki kredytowej do celów rozwoju gospodarczego. Funkcja dochodowa opiera się na zwiększaniu siły nabywczej banku dzięki czerpaniu korzyści materialnych. Funkcja restrukturyzacyjna zaś to oddziaływanie przez kredyty na gospodarcze przemiany strukturalne i własnościowe, a płatnicza pozwala kredytobiorcy na pokrywanie rat, których wysokość jest zapisana w umowie zawartej z pożyczkodawcą. Jest też funkcja kontrolna, dzięki której udziela się kredyty jedynie wiarygodnym interesantom. Dla kredytobiorcy zaś kredyty to przede wszystkim możliwość wydostania się z dołka finansowego. Odpowiednio wykorzystane potrafią rozwiązać problemy z finansami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *