Debet – bez zdolności kredytowej

Wiele osób zarówno posiadających zatrudnienie jak i tych nie posiadających pracy potrzebuje kasy na działanie w społeczeństwie. Niekiedy przytrafia się, że pracobiorca posiada pracę aczkolwiek pracodawca nie zawiera z nim urzędowej umowy oszukując w ten sposób Państwo. Okoliczność ta jest niedochodowa nie tylko dla chlebodawcy, jaki ryzykuje ogromnymi implikacjami finansowymi ale też dla zatrudnionego, któremu żaden bank nie udzieli oferty kredytowej.

Kredyt bez zdolności kredytowej jest jednak do przyjęcia. Regularniej nazywany jest on pożyczką albowiem świadczą go agencje nie powiązane z działalnością banków. Agencje te nazywane parabankami zajmują się udzielaniem kredytów na “wysoki procent”. Oznacza to albowiem zainkasowaniem znacznych spłat i prowizji z tytułu obsługi kredytowej. Państwo zabezpiecza działanie takich firm nakładając na nie ograniczenie procentu w wysokości czterech stawek lombardowych NBP. Limit ten jest jednak obchodzony przez spółki parabankowe, jakie wprowadzają do umowy poza oprocentowaniem inne opłaty i prowizje z urzędu użyczenia zobowiązania.

kobieta zastanawia się

Warto wszystko przemyśleć.


Sytuacja ta doprowadziła do wprowadzenia przez państwo dodatkowych regulaminów, które każą demonstrować tzw. RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania). Wysokość RRSO informuje kredytobiorców o faktycznym oprocentowaniu, jakie kupujący opłaca w związku z pożyczką. Procent ten nie jest ograniczony prawnie przez co poniektóre organizacje posiadają RRSO na poziomie nawet kilkunastu (!) tysięcy % w ciągu roku co konotuje, że kredyt zaciągnięty na kwotę 1000zł wywoła obowiązek oddania firmie sumy nawet kilkunastu tysięcy złotych.