Coraz lepsza sytuacja na rynku pożyczek pozabankowych

Pierwsze zamknięcie gospodarki, które miało miejsce w marcu, wpędziło w problemy finansowe wiele firm. Strach o pracę, zarobki i własne życie sprawiły, że większość Polaków odstawiła plany na później. Jak wynika z newslettera BIK dane z wakacji pokazują, że jest coraz lepiej. Widać to również po ofercie firm pożyczkowych. Jak wygląda rynek pożyczek pozabankowych z koronawirusem w tle? Jakie spadki odnotowały firmy pożyczkowe? I czy oferują pożyczki na preferencyjnych warunkach dla nowych klientów?

młoda bizneswoman

168 tys. pożyczek na łączną kwotę 367 mln w lipcu

Liczby te są imponujące, zwłaszcza że jeszcze kilka lat temu zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi było niewielkie. Dziś są dużym wsparciem dla osób fizycznych i przedsiębiorców. Tylko w lipcu tego roku firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły pożyczek na kwotę łączną 367 mln zł, w ramach 168 tys. pożyczek. Spadek w porównaniu z lipcem 2019 roku wyniósł 47,2 proc. jeśli chodzi o wartość pożyczek, a w przypadku liczbowym spadek wyniósł 36 proc.

Spadek udzielonych pożyczek w okresie styczeń – lipiec

Porównując rok 2019 i 2020 w okresie od stycznia do lipca, spadek wyniósł 27,6 proc., natomiast jeśli chodzi o kwotę była ona niższa w 2020 roku o 37,6 proc. W okresie od stycznia do lipca 2020 roku firmy pożyczkowe, które współpracują z BIK, udzieliły 1 191,7 tys. pożyczek. Łączna kwota to ponad 2,6 mld zł.

Rodzina u doradcy

Wyższe liczby niż podaje BIK

W raporcie Biura Informacji Kredytowej ujęte zostały dane z firm pozabankowych, które z nim współpracują. Choć większość firm działających na rynku sprawdza bazę, dodaje informacje o klientach, to nadal są takie, które nie korzystają z BIK. Zatem ich nie ma ujętych w tych statystykach. A liczba określająca faktyczną kwotę udzielonych pożyczek oraz ich ilość są wyższe.

Trudny czas dla firm pożyczkowych

Firmy pożyczkowe muszą stawić czoła nie tylko skutkom wywołanym przez pandemię, czyli zamknięciu gospodarki na kilka miesięcy, ale mają też inne utrudnienia. A wszystko zaczęło się już w momencie, gdy w życie weszły przepisy ustawy antylichwiarskiej, która nałożyła na firmy ograniczenia w postaci naliczanych kosztów. Obecnie, gdy pożyczki, kredyty obarczone są większym ryzykiem, bo niewielu ma pewność pracy i zarobków na określonym poziomie, firmy pożyczkowe nie mogą naliczać wyższych kosztów niż limity wskazane w ustawie.

Znikające promocje

W czasie lockdownu z oferty firm pożyczkowych praktycznie zniknęły promocje. Darmowa chwilówka dostępna była może w jednej czy dwóch firmach. A w przypadku pożyczek ratalnych również trudno było znaleźć ofertę na preferencyjnych warunkach. To wszystko było wynikiem mniejszego zainteresowania, a i firmy musiały szukać dodatkowych środków, by utrzymać się na rynku. W tej niepewnej sytuacji nie mogły pozwolić sobie na pożyczki bez kosztów.

Powoli zwiększa się zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi

Druga fala przyniosła dużo strachu, choć śmiało można powiedzieć, że chyba przyzwyczailiśmy się już nieco do tej sytuacji. Strach, który był przy pierwszej fali, był o wiele większy. Dziś dzięki temu, że wiedza jest obszerniejsza na ten temat, podejmowane są też inne decyzje, które nie uderzają w całą gospodarkę. I sektor pożyczek pozabankowych odnotowuje wzrosty. Choć nadal firmy pożyczkowe w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku są na minusie, to zwiększa się zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi. Z informacji BIK wynika, że popyt rośnie, co jest dobrym sygnałem dla rynku pożyczkowego.

liczenie

Nieśmiało pojawiają się promocje

Po wielu miesiącach, przeglądając ofertę firm pożyczkowych wreszcie można znaleźć promocje. I nie jest to już obecnie większy problem. To oznacza, że rynek powoli wraca do normy. Jakie promocje czekają na zainteresowanych? Jest to głównie pierwsza darmowa pożyczka, choć w większości firm w dużo niższej kwocie niż przed pandemią. Firmy bez kosztów pożyczają ok. 600 zł. Są też oferty darmowych pożyczek w kwocie 3 tys. zł, ale póki co jest ich bardzo niewiele.
Konsumenci lubią wygodne pożyczanie i szybką decyzję z przelewem. Co powoli pozwala odbudowywać się firmom pożyczkowym.
Szukasz więcej informacji ze świata finansów? Odwiedź portal Financer Polska.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *