Co to jest budżet domowy?

Pracujesz i pracujesz ale efektów nie widać? Potrzebujesz budżetu domowego. Mimo stałych dochodów wciąż na koniec miesiąca brakuje pieniędzy? Często zdarza się, że zalegasz z opłatami? Myślisz o oszczędzaniu, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeżeli część z powyższych dotyczy ciebie to wskazówka, że przydał by Ci się budżet domowy.

zły

Osobisty pomiar finansowy czyli budżet domowy

Każda jednostka gospodarcza, czy to firma zatrudniająca 5 czy 500 osób musi prowadzić jakiś plan przychodów i wydatków do późniejszego rozliczenia z fiskusem i podsumowania roku. Taki plan to budżet na jakim opierają się firmy. Źle przygotowany, zbyt ambitny lub nieprzestrzegany skutkuje problemami finansowymi, długami lub upadłością. Nie inaczej jest w gospodarstwach domowych. Jeżeli w danej rodzinie brakuje budżetu to wydatki bieżące lub zaległe pochłaniają wszelkie przychody. Czasem do tego stopnia, że nie tylko nie ma z czego odłożyć, ale brakuje na bieżące zaspokajanie potrzeb. Zbudowanie takiego planu jest niezbędne, aby wydatki trzymać w ryzach oraz nie wpaść w spiralę długów. Inaczej sytuacja przypomina nabieranie wody za pomocą sita.

Jak prowadzić budżet domowy etap 1- przychody

Na początek trzeba zrobić zestawienie wszystkich przychodów z pensji, emerytur, rent czy innych źródeł. Ważne aby zrobić to bardzo dokładnie. Dobrym źródłem danych są paski płacowe, lub zeznania podatkowe z roku ubiegłego. Zestawienie ich razem pozwoli oszacować możliwości finansowe, będące punktem dalszych rozważań. Można to zrobić na kartce papieru, dzieląc ja na 2 części i przychody wpisać po jednej stronie, a wydatki po drugiej, lub w arkuszu kalkulacyjnym.

pojazdy

Etap 2 – zobowiązania stałe

Etap drugi to przygotowanie wszystkich zobowiązań stałych. Należą do nich m.in. rachunki za prąd, gaz, ogrzewanie, abonament za telefon lub tv, raty kredytu i inne. Każde nawet najmniejszy wydatek powinien być dokładnie odnotowany. Wszystkie te elementy muszą zostać opłacone w pierwszej kolejności, inaczej generują dodatkowe koszty upomnień i odsetek karnych. Zestawienie to powinno znaleźć się naprzeciwko przychodów.

Etap 3 – wydatki stałe i okazyjne

Trzecim etapem budowy budżetu domowego jest zestawienie wszystkich innych wydatków stałych i okazjonalnych. Do pierwszej grupy zaliczają się przede wszystkim wydatki na jedzenie, dojazd do szkoły lub miejsca pracy, czy leki, ale także kawa z automatu w pracy, czy drożdżówka do kawy. Innymi słowy wszystko to co potrzebne jest do normalnego życia. W 2 grupie znajdują się pozostałe, które nie powtarzają się regularnie lub są wręcz jednostkowe. Przykładem może być zakup odkurzacza, bo stary się zepsuł, prezent na ślub w rodzinie, czy zakup prezentów na święta.

blogowanie

Etap 4 – planowanie

Mając to zestawienie za sobą, można przejść do etapu 4 – planowania. Tu potrzeba dobrze się zastanowić na dwoma aspektami. Po pierwsze z czego można lub trzeba zrezygnować. Jest to istotne zwłaszcza jeżeli budżet się nie balansuje i wydawane jest więcej niż wynoszą przychody. Warto wtedy przemyśleć zmianę swoich nawyków, spojrzeć na wysokość zobowiązań, może obniżyć abonament, może zrezygnować z dodatkowego pakietu telewizji itp. Po drugie trzeba zaplanować przyszłe wydatki jak np. wakacje, remont kapitalny silnika lub zakup nowszego auta. Warto przygotować się na niespodziewane wydatki, dzięki czemu spać można spokojnie.

Podsumowanie

Budżet domowy nie jest banalny w prowadzeniu. Wymaga samodyscypliny i regularności, jednak dobrze sporządzony i przestrzegany zwróci się z nawiązką. Pozwoli także wyjść z zadłużenia lub zaoszczędzić trochę na później, aby być przygotowanym na niespodzianki jakie los zgotuje.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *